Ana Sayfa  Ana Sayfa  Mail Gönder   I  ¬


     ÖDÜNÇ VERME MODÜLÜ
  

Ödünç verme modülünde Üye Bilgileri, Otomatik Askı, Rezervasyon Bilgileri, Elektronik Postalar, İstatistik Bilgiler ve ödünç verme işlemlerine ilişkin döküm işlemleri yer alır.

         

2.1. Üye Bilgileri

Kütüphane ödünç verme servisinden yaralanan üyelere ilişkin adres, telefon, öğrenim ve nüfus cüzdanı kimlik bilgilerinin girişi yapılır.

        

Üyenin  E-Posta adresi sisteme kayıt edildiğinde, üyenin ilgilendiği konu ve süreli yayın bilgilerinin de sisteme girişi yapılarak ilgili konularda materyaller ya da süreli yayının yeni sayıları kütüphaneye geldiğinde okuyucuya otomatik e-postalar gönderilerek haber verilir. Üye kimlik kartı basımı barkod yazıcıdan yapılabilir.

Üye Bilgileri üzerinde iken bir tuşa basarak üyenin bugüne kadar aldığı tüm ödünç alma bilgilerinin görülmesi sağlanır.

         

2.2. Otomatik Askı ve Yenileme Kontrolü

Bu işlem ile bir gün önce materyali iade etmesi gereken üyeler otomatik olarak askıya alınır.

         

 2.3. Rezervasyon Bilgileri

Açık raf sistemi ile çalışmayan kütüphanelerde, okuyucu olarak sisteme bağlandıktan sonra katalog taraması yapılırsa, sisteme giren kullanıcı tarama sonucu gelen sonuç listesi üzerinden istediği materyalleri rezerv edebilir. Okuyucunun rezerv ettiği materyaller aşağıdaki ekran ile okuyucu hizmetleri birimi tarafından görülebilir.

          Okuyucu hizmetleri birimi isterse gelen rezerve bilgilerine ilişkin Kitap istek formu dökümü alınabilir.

 2.4.Hızlı Ödünç Verme ve Geri Alma

Materyallerin sistemde kayıtlı üyelere ödünç verilmesi, geri alınması ve süre uzatılması işlemlerini kolaylıkla yapmak mümkündür.

         

Hızlı ödünç verme ve geri alma ekranı Ödünç verme ve Geri alma olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Ödünç verme kısmında materyallerin ödünç verilmesi ve rezerv edilmesi işlemi yapılmaktadır. Geri alma kısmında ise materyallerin geri alınması, rezervin iptal edilmesi ve uzatma işlemi yapılmaktadır.

        

Geri alma işlemi için ekranın sol üst köşesinde bulunan Geri Alma Bilgileri butonuna basılır. Demirbaş no yazan bölüme geri alma işlemi yapılacak olan materyalin demirbaş numarası yazılarak ilgili kayıt çağrılarak geri alma ya da süre uzatma işlemi yapılır. Geri alma ekranında materyalin rezervasyon bilgileri de otomatik olarak bu görüntülenir.

2.5. Rezerv ve Ödünç Bilgileri

Rezerve ve Ödünç Bilgileri programı ile Üye ödünç, materyal ödünç, materyal rezervasyon, üye rezervasyon bilgilerine kolay ulaşım sağlanır.

       

Üye rezervasyon bilgileri istendiğinde görülebilir.

        

Üzerinde işlem yapılan materyalin ödünç ve iade bilgileri ve materyali elinde tutan üye ödünç bilgilerini aşağıdaki program ile görebilirsiniz.

         

Materyalin hangi üyenin üzerinde olduğunu, rezervasyon iptal tarihi, telefonla aranma durumunu gibi bilgileri görmek her zaman mümkündür.

         

2.5. Elektronik Postalar

Üyelere doğum günü yılbaşı, yeni gelen materyal bildirimi, ödünç verme ya da rezerve işlemleri ile ilgili olarak sistem tarafından otomatik olarak gönderilen e-postaları istendiğinde görmek mümkünüdür. Bu e-postalar istendiği aralıklarda sistem tarafından otomatik olarak silinebilir.

        

2.6. İstatistik Bilgileri

Girilen iki tarih aralığında belirtilen birime ilişkin istatistiksel bilgilerin otomatik olarak görüntülenmesi sağlanabilir.